Het Nedersaksisch en grensoverschrijdend project Grensland II tijdens Dichters in de Prinsentuin 2024. Foto: Reyer Boxem

VIER SCHRIJVERS, TWEE TALEN, ÉÉN VERHAAL

De literaire voorstelling ‘’Roemtes tussen lienen / Rüümte tüsken Riegen’’ gaat op zondag 29 juni in première tijdens het poëziefestival Dichters in de Prinsentuin.

De voorstelling wordt geschreven en gespeeld door de Nederlandse en Duitse schrijvers Gesche Gloystein, Sacha Landkroon, Arne Lentföhr en Willemijn van de Walle en de eindregie is in handen van Theo de Groot. De voorstelling is een coproductie van de Emsländische Landschaft, het Centrum voor Groninger Taal en Cultuur en NOORDWOORD en wordt gefinancierd door de Europese Unie als onderdeel van het Interreg IV A programma Duitsland-Nederland. 

Springplank naar nieuw eigen werk
Vier schrijvers, twee uit Nederland en twee uit Duitsland, gaan voor deze voorstelling met elkaar in gesprek over de rol van de streektaal in hun literaire werk. Hun startpunt was de bundel Vervrömd van de dit jaar gestorven dichter, zanger en streektaalpromotor Henk Scholte. Ze lazen de gedichten en gebruiken ze als springplank naar nieuw eigen werk.

De schrijvers in deze voorstelling zijn vertrouwd met de streektaal (Gronings en Niederdeutsch) en onderzoeken nu of de streektaal een scharnier kan zijn om oud en nieuw, nostalgie en actualiteit zowel persoonlijk als talig met elkaar te verbinden. Ze laten zien hoe een inspiratiebron uit het verleden onverwachte impulsen kan geven aan wat ze nu willen vertellen en uitdrukken.

Dichters in de Prinsentuin
De voorstelling is onderdeel van Dichters in de Prinsentuin. Dit festival transformeert op 26, 27, 28 en 29 juni 2025 de Groningse Prinsentuin opnieuw tot het kloppende hart van de Nederlandse poëziewereld. Met als thema ‘Scherven en rafelranden’ onderzoekt het hoe poëzie schoonheid kan onthullen in wat gebroken is en hoe die poëzie daarmee voor verbinding kan zorgen. Tijdens het festival treden onder vele anderen Astrid Lampe, Sophia Blyden, Jan Glas, Elfie Tromp, Alicja Gescinska en Chris Tse op. Het hele programma is te bekijken op dichtersindeprinsentuin.nl.

Roemtes tussen lienen / Rüümte tüsken Riegen wordt gespeeld op zondag 29 juni om 13.45 uur in Galerie Pictura.

Na het festival is het de voorstelling nog te zien op 27 september als onderdeel van het “PlattSatt” festival in Emsland.

Meer informatie